Поверхневий натяг води

Підійдіть до берега річки і киньте у воду камінь. Що з ним станеться? Природно, він піде на дно. А тепер присядьте у води і поспостерігайте за водомеркамі - комахами, які вміють «ходити» по воді і тонути. У чому ж секрет - чому один предмет, занурений у воду, одразу ж тоне, а інший може лежати на поверхні? Розгадка криється в такому понятті як поверхневий натяг.
Простими словами поверхневий натяг - це сила, яка об'єднує молекули води в невидиму пружну плівку.
Пропонуємо вам трохи поекспериментувати. Адже наочний приклад завжди краще пояснить природу будь-якого явища, ніж слова. Отже, для досвіду вам знадобляться:
- стакан з водою;
- дамський пінцет;
- кілька голок.
Наповніть склянку водою по самі вінця. Потім акуратно візьміть пінцетом одну голку і помістіть її в рідину. Тепер візьміть ще одну голку і просто покладіть її на поверхню води - вона не потоне.
Пояснюється все дуже просто: перша голка, яку ви опустили в воду, занурилася на дно склянки. Це показує, що в ній дійсно тонуть будь-які (навіть такі легкі як голка) предмети. А ось наступну голку ви поклали на поверхню дуже акуратно і змогли переконатися в тому, що вона не потонула. І все завдяки поверхневому натягу воду, яке дозволяє утримувати предмети з невеликою вагою на поверхні.
Давайте розглянемо ще декілька прикладів поверхневого натягу води, які нерідко зустрічаються в природі.
Поверхневий натяг:
- Змушує погано закриту воду з-під крана капати, а не литися.
- Змушує краплю дощу в польоті приймати витягнуту форму.
- Змушує краплю води на водонепроникної поверхні приймати кулясту форму.
- Це брижі на поверхні водойми, яка виникає при подиху вітру.
- Дозволяє наливати в один стакан рідини різної щільності, які при цьому не будуть змішуватися між собою (робити це потрібно по черзі).
- Це мильні бульбашки, які видуває ваш малюк.
Ще більше інформації про питну воду ви зможете знайти на сторінках нашого блогу. Тут ви також можете замовити доставку води в Києві: на будинок або офіс.
Повернутися до переліку публікацій